ד"ר ירון בר זיו
 
 
 
 
 
 
 

ד"ר בר זיו

 
ד"ר ירון בר זיו בעל תואר דוקטור לרפואה בפקולטה לרפואה, מטעם אוניברסיטת באר שבע שבנגב. כיום הנו סגן מנהל המחלקה האורתופדית ומנהל השירות להחלפות מפרקים בבית החולים "אסף הרופא". ד"ר בר זיו מתמחה בביצוע ניתוחי החלפת מפרקי ברך וירך, לרבות החלפה חוזרת.

פעילות אקדמית
ד"ר בר זיו מכהן כחבר בוועדה המדעית של חברת הברך והירך, מטעם האיגוד הישראלי לאורתופדיה. כמו כן, מ-2007, מרכז השתלמויות בהחלפות ברכיים, כולל הכשרה של עשרות אורתופדים מחו"ל.
עד כה פרסם כ-15 מאמרים בכתבי עת מדעיים יוקרתיים בתחום האורתופדיה.

שאלות ותשובות:
 
1. אילו מחלות מפרקים נפוצות קיימות?
כ- 3000 - 4000 ניתוחים להחלפת מפרק ירך מבוצעים מדי שנה במדינת ישראל. הסיבה השכיחה ביותר – שחיקת הסחוס המפרקי – אוסטאוארטריטיס.
מבין כל האפשרויות הטיפוליות בשחיקת הסחוס המפרקי, ניתוחי החלפות המפרקים הם אלו שמספקים במרבית המקרים את הפתרון היעיל והמוצלח ביותר, עם שיעורי הצלחה גבוהים של כ-90%.
 
 
2. מתי נדרשת החלפת מפרקים?
הניתוח מוצע לחולים אשר סובלים מכאבים סביב מפרק הירך, הפוגעים באיכות חייהם .הניתוח המקובל כיום, על כל גרסותיו, להחלפת מפרק ירך, נעשה בהרדמה כללית או אזורית (ספינאלית או אפידוראלית). בניתוח מוחלף המפרק השחוק בשתל מלאכותי.

3. מהו טיפול החלפת מפרקים?
במהלך הניתוח מסירים את הסחוס והעצם החולים במחלה השחיקתית, ובמקומם משתילים שתל מלאכותי המהווה את המפרק החדש.

4. מי מהמטופלים יכול להסתייע בהליך טיפולי זה?
ניתוח זה, אשר נמצא בסל הבריאות, מיועד למטופלים שסובלים ממחלה שחיקתית של הסחוס במפרק הירך, אשר אובחנה בבדיקה גופנית על ידי רופא אורתופד ובאמצעות צילומי רנטגן ייעודיים.
הניתוח נקבע לאחר שהחולה מיצה את כל הטיפולים השמרניים לטיפול בבעיה (פיזיותרפיה, רפואה משלימה, כדורים נוגדי כאב ודלקת, תוספי מזון וכיו"ב), אך המשיך לסבול מכאבים עזים ומפגיעה באיכות החיים.
 
5. סוגי ניתוחים
גישה ניתוחית קדמית למפרק הירך (DAA - Direct Anterior Approach) הנה גישה חדשנית המאיצה את ההחלמה וחוסכת מהמטופל הגבלות רבות לאחר הניתוח, שיהיו מנת חלקו אם ינותח בגישה מסורתית יותר.

ההבדל העיקרי בין הגישות המסורתיות בניתוח להחלפת מפרק ירך, לבין הגישה הקדמית החדשנית המיושמת אצלנו הוא, שבגישה הקדמית אין צורך לנתק שרירים מסביב למפרק הירך על מנת להחליפו.
שיטה הניתוח החדשה גורמת פחות טראומה לגוף. מעטפת השרירים סביב מפרק הירך נשמרת, וכך, לאחר השתלת השתל המלאכותי, מקבלים מפרק יציב יותר מאשר בגישות שהיו נהוגות בעבר.
בנוסף, העובדה שהניתוח מתבצע כשהחולה שוכב על גבו מאפשרת לצוות המנתח לאמוד במהלך כל הניתוח את אורך הרגליים ובכך להפחית באופן משמעותי את הצורך בהגבהה ברגל הקצרה יותר.

6. מה הם הסיכונים הכרוכים בהליך?
חשוב לזכור כי עדיין מדובר בהליך ניתוחי, וכמו בכל גישה וניתוח, גם בשיטה זו קיימים סיבוכים, כגון זיהומים, שברים ופגיעה בכלי דם ועצבים. הסיכויים לסיבוכים בגישת הניתוח החדשנית זהים ואף נמוכים בהשוואה לגישות יותר מסורתיות.
 
 
 
מחלקה אורתופדית
 
החלפת מפרקים
 
בדיקה לאחר ניתוח
 
 
 
 
 
 
 
כתובת: הרצל 52, ראשון לציון, רמת החייל 20, תל אביב  |   טל': 3227513 - 072